Zadławienie

Niedrożność dróg oddechowych spowodowana ciałem obcym jest rzadką, potencjalnie odwracalną przyczyną przypadkowej śmierci.
Według badań przeprowadzonych w USA ok. 45% przypadków zadławień udaje się „pozytywnie opanować” jeszcze przed przybyciem służb ratunkowych. Co piąty zadławiony wymagać będzie wdrożenia podstawowych zabiegów resuscytacyjnych.
Ważne jest, aby prawidłowo rozpoznać zadławienie (zwracanie uwagi na okoliczności zdarzenia, np. obecność w otoczeniu poszkodowanego jedzenia lub w przypadku małych dzieci niewielkich przedmiotów, takich jak klocki czy monety) i nie pomylić go z omdleniem, zawałem mięśnia sercowego czy drgawkami.
Niedrożność spowodowana ciałem obcym może być ciężka lub łagodna. W przypadku łagodnej niedrożności poszkodowany może mówić, kaszleć, oddychać i powinien być w stanie odpowiedzieć na pytanie „Czy się zadławiłeś?”.
Gdy zamiast mówić poszkodowany tylko kiwa głową, gdy pojawiają się świsty oddechowe lub ciche próby nieefektywnego kaszlu, to doszło do ciężkiej niedrożności, a poszkodowany nie może oddychać i prawdopodobnie za chwilę straci przytomność.
Postępowanie w przypadku zadławienia opisane zostało w Wytycznych Resuscytacji, przedstawionych poniżej.
Jeżeli poszkodowany ma objawy łagodnej niedrożności dróg oddechowych: zachęcaj go do kaszlu i nie rób nic więcej.
Jeżeli poszkodowany ma objawy ciężkiej niedrożności i jest przytomny:
–  zastosuj do 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową zgodnie z zasadami:
–  stań z boku i nieco za poszkodowanym, połóż jedną dłoń na klatce piersiowej poszkodowanego i pochyl go do przodu tak, aby przemieszczone ciało obce mogło przedostać się do ust, a nie przesuwało się w głąb dróg oddechowych,
–  wykonaj do 5 energicznych uderzeń nadgarstkiem drugiej ręki w okolicę międzyłopatkową;
Jeżeli 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową nie spowoduje usunięcia ciała obcego, zastosuj 5 uciśnięć nadbrzusza zgodnie z zasadami:
–  stań za poszkodowanym i obejmij go ramionami na wysokości nadbrzusza, pochyl go do przodu zaciśnij pięść i umieść ją pomiędzy pępkiem i wyrostkiem mieczykowatym,
–   wolną ręką chwyć zaciśniętą pięść i silnie pociągnij do wewnątrz i ku górze,
–  powtórz tę czynność do 5 razy.
Jeżeli te czynności nie spowodują usunięcia ciała obcego z dróg oddechowych, kontynuuj uderzenia w okolicę międzyłopatkową w połączeniu z uciśnięciami nadbrzusza.
Jeżeli poszkodowany straci przytomność:
–  bezpiecznie ułóż go na ziemi,
–  natychmiast wezwij pogotowie ratunkowe,
–  rozpocznij RKO, zaczynając od uciśnięć klatki piersiowej.
Opisane postępowanie jest prawidłowe również dla dzieci powyżej 1. roku życia. Należy pamiętać, że kaszel generuje wysokie ciśnienia w drogach oddechowych.
Jeśli poszkodowany kaszle, nie należy wdrażać bardziej agresywnych technik usunięcia ciała obcego (uderzenia międzyłopatkowe i uciśnięcia nadbrzusza).
Techniki te powinny być zarezerwowane dla ciężkiej niedrożności, a po ich skutecznym zastosowaniu powinno zalecić się poszkodowanemu kontakt z lekarzem w celu ustalenia, czy nie doszło np. do uszkodzenia narządów wewnętrznych.
Gdy poszkodowany traci przytomność, należy natychmiast rozpocząć podstawowe zabiegi resuscytacyjne, rozpoczynając od uciśnięć klatki piersiowej, które to uciśnięcia generują wyższe ciśnienia w drogach oddechowych niż uciśnięcia nadbrzusza i mogą się przyczynić do usunięcia ciała obcego.
W trakcie prowadzenia resuscytacji podczas udrażniania dróg oddechowych powinno się szybko sprawdzić jamę ustną: czy nie doszło do przemieszczenia się do niej ciała obcego. Należy unikać prób usunięcia „na ślepo” niewidocznych w jamie ustnej ciał obcych.
 
z cyklu Nieurazowe stany zagrożenia życia:
 
Dodano: 2017-09-13
Piśmiennictwo w redakcji

Fragment pochodzi z książki

A. Kopta, J. Mierzejewski, G. Kołodziej (red. Nauk.), Kwalifikowa pierwsza pomoc, Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2016

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować