Samoochrona ratownika

W czasie nieprzemyślanego i nierozważnego niesienia pomocy innym, sami możemy stać się ofiarami. Dlatego nasze działania powinny przebiegać w sposób planowy i energiczny, ale z zachowaniem ostrożności i spokoju.
Oprócz niebezpieczeństw związanych z udzielaniem pomocy w sytuacjach groźnych dla ratownika, tj. utonięcia, porażenia prądem itp., istnieje również ryzyko zakażenia się wirusem HIV lub wirusem zapalenia wątroby, które mogą występować we krwi lub innych płynach ustrojowych poszkodowanego. Aby się przed tym ustrzec, udzielając pierwszej pomocy, zawsze używajmy jednorazowych rękawiczek gumowych lub lateksowych. Są one dostępne w każdej aptece lub sklepie przemysłowym. Rękawiczki takie powinny wchodzić w skład standardowego wyposażenia naszej apteczki samochodowej lub domowej. Jeśli pomimo stosowania rękawiczek, lub ze względu na ich brak, doszło do kontaktu z krwią lub innymi płynami ustrojowymi poszkodowanego, zawsze należy przeprowadzić odpowiednie postępowanie poekspozycyjne.
Udzielając pierwszej pomocy, zawsze należy pamiętać, że martwy ratownik już nikomu nie pomoże! Dlatego nie bójmy się pomagać, ale zawsze miejmy na względzie również własne bezpieczeństwo.
(2008-01-17)

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować