Lipoliza iniekcyjna

Lipoliza jest nowoczesnym zabiegiem pozwalającym na redukcję tkanki tłuszczowej bez interwencji chirurgicznej. Istotą zabiegu jest wprowadzenie w tkankę tłuszczową substancji lipolitycznej, która powoduje uszkodzenie błon komórek tłuszczowych oraz rozpad i wydalanie z organizmu tłuszczów. Jedną z najczęściej stosowanych w lipolizie substancji jest fosfatydylocholina.
Często, mimo stosowanej diety czy intensywnych ćwiczeń fizycznych, nie udaje nam się idealnie wymodelować sylwetki i pozostają obszary ciała, w których wałeczki tłuszczu są wciąż obecne. Lipoliza jest skuteczna i wskazana w przypadku miejscowego nagromadzenia tkanki tłuszczowej – szczególnie w obrębie ramion, pleców, brzucha, pośladków, wewnętrznej strony ud lub kolan. W zakresie twarzy zabiegi pomagają wyszczuplić policzki lub podbródek. Seria zabiegów to jednak nie sposób na odchudzanie i przy otyłości całego ciała lipoliza jest nieskuteczna i wręcz niewskazana.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

– ciąża i okres karmienia piersią,
– u dzieci,
– infekcje skóry,
– uczulenie na soję,
– niewydolność nerek, wątroby,
– nieuregulowana cukrzyca.

Jak przebiega zabieg?

U osób wrażliwych na ból na około 40-60 minut przed zabiegiem na leczoną okolicę aplikuje się krem znieczulający. Następnie lekarz zaznacza obszar zabiegu flamastrem i za pomocą cienkiej igły dokonuje iniekcji substancji lipolitycznej. Po kilku minutach pojawia się obrzęk, rumień, pieczenie i tkliwość skóry. Jest to prawidłowa reakcja, która może utrzymywać się od kilku godzin do nawet kliku dni po zabiegu.

Jak postępować po zabiegu?

Aby uzyskać pożądany efekt, zwykle potrzeba od 2 do nawet 10 zabiegów, średnio 3-4. Iniekcje mogą być powtarzane co 4-6 tygodni. Aby zwiększyć skuteczność liolizy, po zabiegu zaleca się samodzielne wykonywanie delikatnego masażu dłonią (ruchy okrężne), drenaż limfatyczny (endermologia) lub zabieg Ultra Contur (ultradźwięki), dzięki którym tłuszcz jest eliminowany szybciej, a na skórze nie powstają grudki lub nierówności. Zabiegi lekarskie warto wspomóc wprowadzeniem diety niskotłuszczowej oraz zwiększeniem aktywności fizycznej.

lek. med. Aleksandra Zamirska Katedra i Klinika Dermatologii, Alergologii i Wenerologii Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (2009-07-28)

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować