Hiperprolaktynemia – przyczyny i objawy
Do poradni zgłosiła się pacjentka, u której stwierdzono wysoką prolaktynę. Chciałaby się dowiedzieć, jakie są przyczyny tego stanu i na jaki objawy powinna zwrócić uwagę.
Prolaktyna (PRL) wpływa na cykl płciowy kobiety i gruczoł sutkowy. Stres, sen, podniecenie seksualne, posiłek wiążą się z podwyższonym poziomem PRL. Fizjologicznie stężenie prolaktyny zwiększone jest w czasie ciąży, okresie karmienia piersią. Hiperprolaktynemia może występować w przebiegu niedoczynności tarczycy, w części przypadków zespołu policystycznych jajników. Guzy przysadki mózgowej (gruczolaki), zmiany pozapalne, pourazowe w okolicy przysadki też są powodem wzrostu stężenia prolaktyny we krwi. Również niektóre leki mogą wpływać na wzrost jej stężenia: leki przeciwdepresyjne, przeciwwymiotne, przeciwhistaminowe. Wynikiem nadmiaru PRL są zaburzenia miesiączkowania, wtórny brak miesiączki, niepłodność i utrata libido. Hiperprolaktynemia powoduje zahamowanie owulacji, niewydolność fazy lutealnej, zmniejszenie syntezy estradiolu w jajnikach.
Pozdrawiam serdecznie,
lek. Aneta Kowalska – Kańka
Informacje z poradni forumzdrowia.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem.
Aktualizacja: 2017-01-10
lek. Aneta Kowalska-Kańka Klinika Położnictwa i Ginekologii, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie
Powiązane artykuły
Popularne
Inne
- Zajęcia ruchowe w wodzie
- Zapłodnienie
- Wysiłek fizyczny w ciąży
- Współczesne zmiany w podejściu do ciąży i porodu
- Kiedy Twój „Brzuszek” zaczyna słyszeć – czy wiesz, że już będąc w ciąży możesz zadbać o rozwój mowy Twojego dziecka?
- Kiedy wykonać test ciążowy?
- Cukrzyca ciężarnych
- Zdrowa ciąża – przygotowania do ciąży
- Żywienie kobiet w ciąży – I trymestr
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz