Hiperprolaktynemia i mlekotok

Do poradni zgłosiła się pacjentka z tkliwością piersi i mlekotokiem. Prosi o poradę gdzie powinna się udać i jakie badania wykonać.
Tkliwość piersi i mlekotok są objawami podwyższonego poziomu prolaktyny (PRL), spotykanymi w 30% do 70% przypadków hiperprolaktynemii. PRL jest hormonem przedniego płata przysadki mózgowej. W istotny sposób wpływa na cyklu płciowy kobiety i gruczoł sutkowy. Zaburzenia miesiączkowania, wtórny brak miesiączki, niepłodność, utrata libido to wynik wpływu nadmiaru prolaktyny. Fizjologiczne stężenie prolaktyny zwiększone jest w czasie ciąży, okresie karmienia piersią. Stres, sen, podniecenie seksualne także wiążą się z podwyższonym poziomem PRL. Również niektóre leki mogą wpływać na wzrost jej stężenia: leki przeciwdepresyjne, przeciwwymiotne, przeciwhistaminowe. Hiperprolaktynemia może występować w przebiegu niedoczynności tarczycy. Guzy przysadki mózgowej (gruczolaki), zmiany pozapalne, pourazowe w okolicy przysadki też są powodem wzrostu stężenia prolaktyny we krwi.
W związku ze swoimi objawami proszę zgłosić się do ginekologa. Należy sprawdzić, czy rzeczywiście ma Pani podwyższony poziom prolaktyny. Jeśli pojedyncze oznaczenie PRL będzie powyżej normy konieczna jest dalsza diagnostyka, która ma na celu określenie przyczyny i charakteru hiperprolaktynemii, zaproponowanie odpowiedniego leczenia.
lek. Aneta Kowalska – Kańka
Klinika Położnictwa i Ginekologii, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie
Aktualizacja: 2017-01-10
lek. Aneta Kowalska-Kańka Klinika Położnictwa i Ginekologii, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować