Żylaki w czasie ciąży i porodu

Pacjentka w 8-ym miesiącu ciąży zgłosiła się do poradni z powodu powiększających się żylaków. Zmiany zlokalizowane są pod kolanami, na udach oraz w okolicy narządów płciowych. Pacjentka uskarża się na ból poranny oraz, bardziej dokuczliwy, wieczorny. Martwi się, że żylaki mogą być niebezpieczne w czasie porodu i mogą pęknąć.
Żylaki kończyn dolnych, sromu i odbytu mogą się pojawiać bądź nasilać w ciąży, z powodu utrudnionego w tym czasie krążenia krwi w układnie żylnym. Powiększona znacznie macica, rozluźniający wpływ progesteronu, zwiększona objętość krążącej krwi sprzyjają zastojowi krwi, co skutkuje poszerzeniem żył. Żylaki sromu mogą pod koniec ciąży być znaczne i dotkliwe. Jeśli dojdzie do ich uszkodzenia w czasie porodu (przy pęknięciu lub nacięciu krocza), są źródłem zwiększonej utraty krwi.    
Żeby złagodzić dolegliwości związane z żylakami zaleca się noszenie specjalnych pończoch i rajstop, a także stosowanie preparatów wyciągu z kasztanowca, który łagodzi obrzęk, działa przeciwzapalnie i poprawia napięcie ściany naczyń krwionośnych. USG naczyń jest wskazane w przypadku klinicznego podejrzenia zakrzepicy żylnej. 
Informacje z poradni forumzdrowia.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem.
lek. Aneta Kowalska-Kańka Klinika Położnictwa i Ginekologii, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie (2010-05-18)

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować