Adrenalina

Adrenalina uwalniana jest z zakończeń nerwowych układu współczulnego oraz rdzenia nadnerczy i ciał przyzwojowych. Jest jednym z przekaźników układu współczulnego.
Kiedy wykonujemy?
Podejrzenia nadciśnienia tętniczego wtórnego związanego z obecnością guza produkującego adrenalinę. Wskazaniem to badania są nagłe, bardzo wysokie wzrosty wartości ciśnienia tętniczego, połączone z kołataniem serca i bladością skóry.
Materiał do badania: surowica.
Przygotowanie do badania: na czczo (co najmniej 8 godzin).
Przebieg badania: jednorazowe pobranie krwi z żyły łokciowej.
Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień.
Norma: 240-480 pmol/l (44-80 pg/ml).
Uwagi: Na stężenie adrenaliny ma wpływ podawanie leków działających na zakończenia nerwowe układu współczulnego. W praktyce klinicznej bardzo trudno uzyskać wiarygodny wynik badania z powodu bardzo krótkiego okresu półtrwania adrenaliny. Adrenalina odgrywa najważniejszą rolę w mechanizmie stresu oraz natychmiastowej reakcji organizmu w sytuacji zagrożenia. Po uwolnieniu z zakończeń nerwowych działa na receptory α- i β-adrenergiczne, zwiększa siłę skurczu mięśnia sercowego, przyspiesza akcję serca, obkurcza naczynia krwionośne prowadząc do zwiększenia wartości ciśnienia tętniczego, rozszerza drogi oddechowe, nasila rozpad glikogenu do glukozy, przez co podnosi stężenie cukru we krwi. Jest podstawowym lekiem stosowanym w reanimacji przy zatrzymaniu akcji serca. Stosujemy ją także w przypadku gwałtownego spadku ciśnienia tętniczego, np. w przebiegu wstrząsu anafilaktycznego.
Aktualizacja: 2017-01-10

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować