Ćwiczenia Kegla

Każda ciężarna powinna wykonywać tzw. ćwiczenia Kegla, które znacznie ograniczają dolegliwości związane z wysiłkowym nieotrzymaniem moczu.
W ostatnich tygodniach ciąży powiększająca się macica znacznie uciska na pęcherz moczowy. Jest to zjawisko spotykane u prawie wszystkich przyszłych matek. Dlatego wskazany jest trening mięśni, które pozwolą kontrolować parcie na mocz. Ćwiczenia takie stanowią również znakomite przygotowanie kondycyjne do porodu, wzmacniając i uelastyczniając mięśnie krocza.
Ćwiczenia Kegla polegają na napinaniu mięśni zlokalizowanych wokół pochwy i cewki moczowej. Można je wykonywać w różny sposób. Najprostsza metoda to zaciskanie mięśni i utrzymywanie ich w skurczu przez kilka sekund, np. licząc do pięciu, lub szybkie naprzemienne zaciskanie i rozluźnianie.
Ćwiczenia Kegla powinno wykonywać się regularnie aż do porodu, kilka razy w ciągu dnia i w różnych pozycjach. Najlepiej zacząć trening jeszcze przed porannym wstaniem z łóżka. Dogodne pozycje do ćwiczeń to także siad na krześle czy pozycja stojąca.
Systematyczne ćwiczenia nie tylko poprawiają samopoczucie ciężarnej – wpływają też korzystnie na rozwój psychofizyczny dziecka. Zapobiegają powstawaniu u przyszłych matek płaskostopia, żylaków, obrzęków i zakrzepów w obrębie nóg. Dobrze wykonane ćwiczenia pomagają też w utrzymaniu prawidłowej postawy, warunkując napięcie mięśni brzucha, grzbietu i pośladków. Wzmacniając te grupy mięśniowe, przyszłe matki unikną dolegliwości statycznych w postaci bólów krzyża i pleców. Ponadto, im sprawniejsze mięśnie i lepsza kondycja, tym poród jest szybszy i łatwiejszy.
Jeżeli nie ma istotnych przeciwwskazań, ciężarne mogą wykonywać ćwiczenia Kegla praktycznie od początku ciąży. Jednak przyszłe matki, które nigdy nie były aktywne ruchowo, na początku powinny ćwiczyć z umiarem.
Jednak nie tylko kobiety w ciąży powinny wykonywać ćwiczenia Kegla. W celu uelastycznienia mięśni krocza zaleca się je również po porodzie. Korzystne efekty przynoszą jednak również u nieciężarnych – i to w każdym wieku. Dlatego najlepiej wykonywać je codziennie, przynajmniej trzy razy w ciągu dnia.
Aktualizacja: 2017-01-10
Hanna Bleja

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować