Zwichnięcie palca u stopy

Do poradni zgłosił się pacjent z uszkodzeniem palca u stopu. Lekarz, który go padał w dniu wypadku stwierdził uszkodzenie II stopnia i zalecił opatrunek gipsowy na 10 dni. Chciałby wcześniej zdjąć usztywnienie gipsowe, jednakże obawia się konsekwencji takie postępowania. Rozważa samowolne zdjęcie gipsu i założenie szpatułki i bandaża. Zastanawia się nad zastosowaniem preparatów odbudowujących torebkę stawową, nie wie czy są one skuteczne oraz który z nich wybrać.
Urazy więzadeł i torebek stawowych niejednokrotnie goją się dłużej i z gorszymi wynikami niż złamania kości. Z tego względu nie radziłbym bagatelizować skręcenia. Zalecone krótkotrwałe unieruchomienie ma za zadanie dopomóc w organizowaniu się i wchłanianiu krwiaka związanego w urazem i stworzyć dogodne warunki do zapoczątkowania gojenia tkanki łącznej. Przerywając samowolnie leczenie pacjent naraża się na wydłużenie czasu trwania dolegliwości i przewlekłe bóle. W trakcie chodzenia na przodostopie oddziałują duże siły, zatem stosowanie unieruchomienia przy użyciu szpatułki i bandaża nie jest właściwe. Przyjmowanie reklamowanych jako panaceum na dolegliwości narządu ruchu dostępnych bez recepty suplementów diety nie wpływa na przebieg chorób i nie może zastąpić racjonalnego leczenia w przypadku urazu.
Aktualizacja: 2017-01-10
dr n. med. Piotr Tederko, ortopeda, traumatolog, specjalista rehabilitacji medycznej; Klinika Rehabilitacji Akademii Medycznej w Warszawie; Centrum Rehabilitacji STOCER w Konstancinie; Klinika PROMED w Warszawie

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować