Palce młotkowate

Palce młotkowate niekiedy stanowią typowy element stopy poprzecznie płaskiej i paluchów koślawych. Zniekształcenie to dotyczy najczęściej II palca, który jest najdłuższy. Jako przyczynę wymienia się najczęściej szkodliwe działanie zbyt krótkiego i ciasnego obuwia. Wysokie obcasy powodują utrzymywanie stawów śródstopno-palcowych w zgięciu grzbietowym. Nad wypuklającym stawem tworzy się bolesny modzel skórny. Zaawansowany palec młoteczkowaty nie mieści się w obuwiu, stąd dolegliwości bólowe, trudności w doborze obuwia, które są najbardziej kłopotliwe dla chorego.
Zapobieganie: poleca się noszenie prawidłowego obuwia. U dzieci należy zwracać uwagę, aby zarówno obuwie, jak i skarpety nie były zbyt krótkie. W zniekształceniach poleca się ułożenie palca w wyproście, szczególnie na noc, co można uzyskać za pomocą pasków przylepca. U osób z ciężkimi zniekształceniami wskazane jest leczenie operacyjne.
Prof. dr hab. med. Tadeusz Niedźwiedzki

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować