Zaburzenia w oddawaniu moczu mogą być objawem upośledzenia przesączania w kłębuszkach nerkowych i tworzenia mniejszej objętości moczu, nieproporcjonalnej do ilości spożytych płynów, bądź też wyrazem zaburzeń w wydalaniu na zewnątrz moczu, warunkowanych różnorakimi stanami chorobowymi, np. przerostem gruczołu krokowego, ostrym zapaleniem cewki moczowej, rozrostem nowotworowym.
Należy więc przywiązywać dużą wagę zarówno do ilości, jakości, jak i sposobu oddawania moczu.
Bezmocz
Bezmocz występuje wówczas, gdy dorosły człowiek oddaje mniej niż 100 ml moczu na dobę. Stan ten stanowi bezpośrednie zagrożenie życia w wyniku zatrucia organizmu nie wydalonymi z moczem toksycznymi produktami przemiany materii.
Wymaga pilnego ustalenia przyczyny i leczenia, najczęściej szpitalnego.
Bolesne parcie na mocz
Bolesne parcie i uczucie bólu w czasie oddawania moczu jest najczęściej objawem stanu zapalnego cewki moczowej lub pęcherza moczowego, rzadziej zaś zapalenia gruczołu krokowego u mężczyzn. Stan zapalny cewki lub pęcherza moczowego musi być potwierdzony badaniem laboratoryjnym moczu i skutecznie leczony przez lekarza, ponieważ konsekwencje niezbyt dokładnego wyleczenia tych stanów są bardzo przykre nawet po latach, ze względu na możliwość wstępującego szerzenia się zakażenia przez moczowody i miedniczki nerkowe na miąższ nerek.
W domowym postępowaniu przedlekarskim, zmierzającym do złagodzenia tych przykrych dolegliwości, do czasu zastosowania leczenia zalecanego przez lekarza należy:
● nosić ciepłą bieliznę,
● stosować wieczorem ciepłe nasiadówki, po których powinno się położyć wprost do łóżka, aby czas działania ciepła wydłużyć, a nie oziębiać od razu rozgrzanej okolicy krocza,
● pić między posiłkami po 2/3 szklanki naparu z mieszanki ziołowej zawierającej rumianek, liść czarnej borówki oraz liść mącznicy lub naparu preparatu Urosan, albo 1/2 łyżki granulatu Urogran,
● jeżeli objawy są bardzo dokuczliwe, zastosować objawowo działające środki przeciwbólowe i rozkurczowe (do wyboru: Pyralginum, Gardan, Analgin, Scopolan, No-Spa) 3 razy dziennie po 1 tabletce.
Częste oddawanie moczu
Częste oddawanie moczu polega na zwiększeniu liczby oddań moczu (tzw. mikcji) w ciągu dnia oraz na pojawieniu się potrzeb oddawania moczu w nocy. Może być objawem stanu zapalnego w cewce moczowej i pęcherzu moczowym lub współistniejącego z przerostem odczynu zapalnego w gruczole krokowym.
Oddawanie moczu częste, ale w bardzo małych, kroplowych ilościach, towarzyszy także napadom kolki nerkowej w przebiegu kamicy układu moczowego.
Wyleczenie częstego oddawania moczu wymaga pomocy lekarza zarówno w ustaleniu jego przyczyny, jak i jej usunięcia. Jest to tym bardziej konieczne, że złudne złagodzenie – jakby ustąpienie – dolegliwości może w przyszłości doprowadzić do opornej na leczenie niewydolności nerek.
Nietrzymanie moczu (niekontrolowane oddawanie moczu)
Nietrzymanie moczu jest objawem powodowanym zazwyczaj niedowładem zwieracza cewki moczowej spotykanym na ogół u ludzi starszych. Wymaga porady lekarza. Często pojawia się u kobiet w starszym wieku, które miały pęknięcia krocza przy porodzie.
Skąpomocz
Skąpomoczem nazywamy sytuację, w której dorosły człowiek wydala 400-100 ml moczu na dobę.
Zazwyczaj świadczy to o istnieniu poważnych zmian chorobowych w układzie moczowym (po wykluczeniu braku lub ograniczonego przyjmowania płynów). Podobnie jak bezmocz jest objawem wymagającym pilnego ustalenia przyczyny i leczenia szpitalnego.
Wielomocz
Wielomoczem, czyli poliurią, nazywamy sytuację, w której dochodzi do nadmiernego zwiększenia ilości oddawanego moczu do wielkości przekraczających prawidłową objętość, za którą uważa się oddawanie przez człowieka dorosłego ok. 1500-2000 ml moczu na dobę (przy normalnym spożywaniu płynów, tzn. w ilości 2000-2500 ml na dobę).
Wielomocz może być spowodowany:
● nadmiernym poborem (konsumpcją) płynów,
● zaburzeniami hormonalnymi,
● środkami moczopędnymi.
Postępowanie. Wielomoczowi można przeciwdziałać – w porozumieniu z lekarzem – przez:
● ograniczenie ilości pobieranych płynów,
● ograniczenie pokarmów i środków moczopędnych,
● leczenie zaburzeń hormonalnych.
Wzmożone oddawanie moczu w nocy
W warunkach prawidłowych ilość moczu oddanego w ciągu dnia wynosi ok. 2/3 ilości dobowej. Zaburzenie tej proporcji i zwiększenie ilości moczu oddanego w nocy występuje w takich chorobach, jak:
● cukrzyca,
● niektóre choroby nerek,
● przewlekła niewydolność krążenia,
● przerost gruczołu krokowego.
Zwiększone oddawanie moczu w nocy może wystąpić również u osób zdrowych, wypijających wieczorami znaczne ilości płynów.
Zatrzymanie oddawania moczu
Zatrzymanie oddawania moczu występuje najczęściej u mężczyzn w wieku podeszłym, jest zazwyczaj poprzedzone przerywanym oddawaniem moczu (małymi porcjami co kilkadziesiąt minut) lub oddawaniem go słabym strumieniem. Zazwyczaj wynika z ucisku na cewkę moczową przez otaczający ją powiększony gruczoł krokowy. Na ogół towarzyszy mu uczucie potrzeby oddawania moczu przy równoczesnej niemożności jego oddania lub oddawania w małych ilościach.
Postępowanie. Można podjąć w domu próby ułatwiające oddanie moczu przez:
● zastosowanie ciepłych termoforów lub okładów na krocze,
● podanie do odbytnicy czopka rozkurczowo-przeciwbólowego (do wyboru: Tolargin, Scopolan itp.),
● podanie doustnie (po 1-2 tabletki) innych podręcznych leków rozkurczowo-przeciwbólowych (np. No-Spa).
Jeśli to postępowanie nie jest skuteczne, przy narastającym bólu należy chorego odwieźć do lekarza (lub wezwać pogotowie ratunkowe). Lekarz podejmie próbę odprowadzenia moczu cewnikiem lub też skieruje w tym celu chorego do szpitala.
Prof. dr hab. med. Kazimierz Janicki
Fragment pochodzi z książki
Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz