Mózg
Półkule mózgu
Największą część mózgu stanowią dwie półkule, każdą z nich dzieli się na cztery płaty: czołowy, ciemieniowy, skroniowy i potyliczny.
Poszczególne płaty związane są z określonymi funkcjami. Płat czołowy związany jest z czynnościami ruchowymi i psychicznymi. Płat ciemieniowy bierze udział w analizie doznań czuciowych. W płacie potylicznym znajdują się ośrodki wzrokowe. Analiza doznań słuchowych odbywa się w płacie skroniowym.
Kora mózgowa
Zewnętrzną powierzchnię półkul mózgowych pokrywa kora mózgowa. Od komórek nerwowych kory mózgu do struktur pnia mózgu przebiegają włókna łączące, które tworzą istotę białą mózgu. We wnętrzu półkul mózgowych znajdują się skupiska komórek nerwowych, tzw. zwoje podstawy, które regulują napięcie mięśniowe oraz zapewniają kontrolę ruchów zautomatyzowanych.
Pień mózgu
Pień mózgu stanowi połączenie między półkulami mózgu i rdzeniem kręgowym. W obrębie pnia mózgu znajduje się szereg ośrodków odpowiedzialnych za funkcjonowanie najważniejszych dla życia czynności, jak oddychanie, praca serca, przemiana materii i regulacja temperatury. Móżdżek moduluje napięcie mięśni i wpływa na utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Rdzeń kręgowy znajduje się w kanale kręgowym i pośredniczy w przekazywaniu pobudzeń czuciowych do mózgu oraz bodźców wykonawczych do nerwów obwodowych.
Hasło główne:
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz