Lipaza

Lipaza to enzym produkowany w trzustce i wydzielany do światła przewodu pokarmowego. Rozkłada triglicerydy pokarmowe do glicerolu oraz kwasów tłuszczowych.
Kiedy wykonujemy?
1. Podejrzenie ostrego zapalenia trzustki (z powodu nadużywania alkoholu bądź kamicy pęcherzyka żółciowego) – przy silnych dolegliwościach bólowych ze strony jamy brzusznej z wymiotami/biegunką, pojawiających się po błędzie dietetycznym (obfity posiłek z dużą zwartością tłuszczów, nadużywanie alkoholu).
2. Podejrzenie guza trzustki.
Materiał do badania: surowica.
Przygotowanie do badania: na czczo (co najmniej 8 godzin).
Przebieg badania: jednorazowe pobranie krwi z żyły łokciowej.
Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień.
Norma: aktywność od 100 do 500 nmol/l/s.
Uwagi: Lipaza jest enzymem hydrolitycznym z grupy hydrolaz. W przebiegu zapalenia trzustki jej podwyższona aktywność utrzymuje się dłużej niż aktywność amylazy. W przypadku obturacji dróg odprowadzających sok trzustkowy do światła przewodu pokarmowego (niedrożność przewodu trzustkowego bądź kamica żółciowa), lipaza przenika do krwi, gdzie prowadzi do aktywacji enzymów proteolitycznych. W rezultacie dochodzi do rozwoju ogólnoustrojowej reakcji zapalnej, ostrego zapalenia i objawów wstrząsu oraz powikłań ogólnoustrojowych – niewydolności oddechowej, uszkodzenia mięśnia sercowego, powikłań zakrzepowych.
Aktualizacja: 2017-01-10

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować