Zapłodnienie, ciąża, poród

Jeśli wędrująca przez jajowód komórka jajowa napotka na swej drodze plemniki może dojść do zapłodnienia, czyli wniknięcia plemnika do wnętrza komórki jajowej.
Tylko jeden plemnik może zapłodnić jedną komórkę jajową. Ma to miejsce najczęściej w bańce jajowodu.
Powstająca wówczas zygota ulega kolejnym podziałom komórkowym i wędruje w kierunku macicy.
Jamę macicy osiąga około piątego dnia. Wówczas wszczepia się do odpowiednio przygotowanej błony śluzowej. Proces ten nazywa się implantacją i zachodzi 7–8 dnia po zapłodnieniu. Zarodek, podlegając kolejnym podziałom komórkowym, stale rośnie.
Ulegają wykształceniu kolejne narządy. Po skończeniu trzeciego miesiąca nazywa się go płodem. W czwartym miesiącu zostaje zakończone tworzenie się łożyska — płyty przylegającej do ściany macicy, połączonej z płodem pępowiną. Od tej pory jest to podstawowy narząd zapewniający wymianę substancji odżywczych, tlenu i dwutlenku węgla z matką.
Średnio 266 dni po zapłodnieniu ma miejsce poród. Rozpoczynają go skurcze macicy, które następnie powodują rozszerzenie szyjki macicy tak, by mógł się przez nią przecisnąć płód. Skurcze doprowadzają do wydalenia dziecka na świat. Zazwyczaj najpierw rodzi się główka, potem tułów, a na końcu nóżki.

 

Hasło główne:

Układ rozrodczy

Ilustracje

Plemnik
Plemnik
projekt: R. Aleksandrowicz, rys. M. Pinkawa © PZWL
Ciąża
Ciąża
projekt: R. Aleksandrowicz, rys. M. Pinkawa © PZWL
Komórka jajowa
Komórka jajowa
projekt: R. Aleksandrowicz, rys. M. Pinkawa © PZWL

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować