Rak odbytnicy

Rak odbytnicy najczęściej występuje między 50 a 60 rokiem życia.
U osób młodych (poniżej lat 30) rak odbytnicy zdarza się rzadko, lecz przebieg jego jest wówczas bardzo złośliwy. Znacznie częściej spotyka się go u mężczyzn niż u kobiet.
Objawy. Przebieg choroby jest powolny i przeważnie przez długi czas niedostrzegalny. Zmiany w prawidłowej czynności oddawania stolca (zaparcie lub biegunka lub obydwa stany na przemian, uczucie parcia na stolec i wydalanie wśród parcia nieco śluzu, często z domieszką krwi) zawsze muszą budzić podejrzenie raka odbytnicy. W razie wystąpienia takich objawów należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza chirurga. W każdym przypadku oględziny lekarskie, a zwłaszcza badanie palcem odbytnicy, są niezbędne. Należy jednak wyjaśnić, że pojawienie się świeżej krwi w stolcu nie jest jeszcze dowodem istnienia raka. Najczęściej przyczyną takich krwawień są guzki krwawnicze (hemoroidy).
Leczenie. Skuteczne wyleczenie raka odbytnicy można osiągnąć jedynie przez operację, polegającą na jej usunięciu. Wycięcie odbytnicy z pozostawieniem zwieracza, a więc bez sztucznego odbytu, jest najbardziej pożądanym zabiegiem, jednak możliwym do wykonania tylko w niektórych przypadkach. Niekiedy konieczne jest założenie sztucznego odbytu.
Po wygojeniu się sztucznego odbytu chory musi nosić specjalny zbiornik na kał. Wielką przykrość, jaką w pierwszej chwili sprawia świadomość posiadania otworu odbytowego z przodu brzucha, równoważy powrót do pełnego zdrowia, jak również łatwość utrzymania odpowiedniej czystości i higieny sztucznego odbytu. Odpowiednio dobrana dieta i właściwości adaptacyjne organizmu pozwalają po krótkim czasie uzyskać taki stan, że chory oddaje stolec 1 raz dziennie do zbiornika, tylko niekiedy regulując sobie jego oddawanie irygacjami.
Prof. dr hab. med. Marian Barczyński, Dr med. Marcin Barczyński

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować