Ropne zapalenie gruczołów potowych dołu pachowego

Ropne zapalenie gruczołów potowych dołu pachowego wywołane jest przez gronkowce, które wnikają do gruczołów potowych, powodując w nich i w otaczającej tkance łącznej stan zapalny.
W skórze dołu pachowego tworzy się czerwony, bolesny guzek z nacieczeniem zapalnym tkanek w sąsiedztwie. Niekiedy naciek zapalny ulega wessaniu, częściej tworzy się ropień. Zwykle zostają zakażone liczne gruczoły potowe i tworzy się kilka guzków zapalnych. Zakażeniu gruczołów potowych dołu pachowego sprzyja pocenie się i nieprzestrzeganie higieny osobistej. Dlatego ludzie pracujący w ciepłych i wilgotnych pomieszczeniach powinni często zmywać skórę ciepłą wodą z mydłem, przecierając ją okresowo 2% spirytusem salicylowym.
Leczenie. W początkowym okresie zapalenia stosujemy okłady rozgrzewające. W tym czasie można również stosować naświetlanie lampą kwarcową i soluks oraz sulfonamidy. Włosy należy ogolić.
W późniejszym okresie rozmiękania nacieku, gdy jest już ropa, nie należy zwlekać, czekając aż ropień sam pęknie, lecz poddać się bezzwłocznie zabiegowi chirurgicznemu, który polega na nacięciu ognisk ropnych. Niekiedy konieczne jest stosowanie antybiotyków. O ich wyborze oraz przebiegu całego leczenia musi decydować lekarz.
Prof. dr hab. med. Marian Barczyński, Dr med. Marcin Barczyński

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować