Ostre choroby zapalne krtani

Ostre choroby zapalne krtani są wywołane wirusami lub bakteriami.
Zapalenie może ograniczać się tylko do samej krtani lub wiązać się z podobnymi procesami toczącymi się w górnych drogach oddechowych. Zmiany zapalne mogą dotyczyć tylko błony śluzowej krtani albo obejmować także inne tkanki. W zależności od przyczyny wywołującej chorobę i okolicy, w której proces zapalny się toczy, a także od wieku chorego, jego stanu ogólnego, dominują określone, charakterystyczne objawy.
Objawy. W ostrym nieżytowym zapaleniu krtani głównym objawem jest chrypka, odczucie obecności przeszkody w gardle, stan podgorączkowy lub niewiele podwyższona temperatura, kaszel, zatkanie nosa. Przyczyną choroby jest najczęściej wirus, który wywołuje jednocześnie ostry nieżyt nosa i gardła.
Leczenie domowe to: oszczędzanie głosu, zapewnienie dużej wilgotności powietrza w środowisku chorego, przyjmowanie zwiększonej porcji płynów, np. naparu z rumianku, Sal Ems (2 tabletki na 1 szklankę wody). Spośród naturalnych wód mineralnych zalecane są Zuber i Słotwinka z Krynicy oraz Mieszko i Dąbrówka ze Szczawnicy.
W czasie choroby należy powstrzymać się od palenia tytoniu, a po powrocie do zdrowia najlepiej do nałogu nie wracać.

Ostre zapalenie krtani u małych dzieci

Ostre zapalenie krtani u małych dzieci, poniżej 3 roku życia, jest chorobą bardzo poważną i niebezpieczną nawet dla życia. Krtań dziecięca łatwo reaguje na zakażenie obrzękiem błony śluzowej, zwłaszcza w okolicy podgłośniowej. Dlatego ten typ choroby nazywany jest zapaleniem podgłośniowym krtani (inna nazwa pseudokrup). Szczególnie często chorują na nią dzieci skłonne do tzw. skaz.
Objawy pojawiają się przeważnie nagle. Są to: charakterystyczny kaszel szczekający, świst krtaniowy (stridor) i duszność występująca przy wdechu. Towarzyszy temu niepokój i podwyższona temperatura. Wszystkie te objawy narastają szybko, zagrażając życiu. Dlatego trzeba jak najwcześniej uzyskać poradę laryngologa na oddziale pełniącym ostry dyżur.
Podobnymi objawami, przy współistnieniu duszności wdechowej, zaczyna się ostre, złośliwe zapalenie krtani, tchawicy i oskrzeli, choroba, przy której prawie zawsze trzeba wprowadzić do tchawicy rurkę oddechową lub wykonać nacięcie tchawicy – zabiegi ratujące życie i mające decydujący wpływ na dalsze rokowanie.

Prof. dr hab. med. Eugeniusz Olszewski

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Książki


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować