Zaburzenia równowagi

Odczucie utraty równowagi opisywane jest przez chorych jako wrażenie wirowania otoczenia albo usuwania się lub podnoszenia podłogi.
Uszkodzeniom narządu równowagi towarzyszą zawroty głowy. Zawrót taki pojawia się nagle, nasila się przy zmianie pozycji i przy patrzeniu w jedną stronę. Chory ma odczucie wirowania otoczenia. Zawrót tego typu jest jednym z zespołu objawów towarzyszących uszkodzeniu błędnika. Pozostałe objawy zespołu to nudności, czasem wymioty, osłabienie lub przytępienie słuchu i szum w uszach.
Leczenie ustala się po badaniu specjalistycznym, które powinno być przeprowadzone możliwie jak najszybciej. Zawroty pojawiają się też u chorych z zaburzeniami naczyniowymi, nowotworami mózgu i móżdżku. Na stałe zawroty skarżą się neurastenicy. Zawroty występują też w zatruciach alkoholem, nikotyną, gazami spalinowymi itp.
Osłabienie, chwilowa utrata przytomności, które pojawiają się u ludzi z zaburzeniami sercowo-naczyniowymi, nie są zawrotami (patrz: Choroby układu nerwowego).
Prof. dr hab. med. Eugeniusz Olszewski

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować