Krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego

Obfity krwotok żołądkowo-jelitowy należy do częstych stanów wymagających natychmiastowego leczenia chirurgicznego.
Najczęstszą przyczyną krwotoku z przewodu pokarmowego jest wrzód żołądka lub dwunastnicy, określany wówczas mianem wrzodu krwawiącego. Innymi przyczynami w malejącej częstości występowania są: krwotoczne zapalenie błony śluzowej żołądka (spowodowane najczęściej przez niesteroidowe leki przeciwzapalne, tj. aspiryna, diklofenak itd.), żylaki przełyku (powstające w przebiegu nadciśnienia wrotnego, najczęściej u chorych z marskością wątroby), zespół Mallory’ego i Weissa (krwawienie z linijnych pęknięć błony śluzowej żołądka w okolicy wpustu żołądka powstających najczęściej u nałogowych alkoholików w trakcie wymiotów) lub nowotwór żołądka. Zarówno wystąpienie fusowatych wymiotów, jak i smolistych stolców przemawia za rozpoznaniem krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego.
Leczenie. Każdy chory z krwawieniem z przewodu pokarmowego wymaga natychmiastowego przewiezienia do szpitala na oddział chirurgiczny. Nie należy tym chorym, zwłaszcza gdy wymiotują, podawać żadnych, nawet zimnych, płynów do picia. Można natomiast położyć na brzuch worek z lodem. Obserwacja i dalsze leczenie takiego chorego powinno odbywać się na oddziale chirurgicznym. Obecnie większość chorych z krwawieniem z górnego odcinka przewodu pokarmowego nie wymaga operacji.
Podstawą diagnostyki krwawienia stało się doraźne badanie endoskopowe przewodu pokarmowego, umożliwiające nie tylko lokalizację miejsca krwawienia, ale także jednoczesne podjęcie skutecznego leczenia (np. endoskopową obliterację krwawiącego owrzodzenia). Jedynie chorzy z masywnym krwawieniem, nawrotem krwawienia po zabiegu endoskopowym bądź krwawieniem niemożliwym do zahamowania metodą endoskopową wymagają leczenia operacyjnego w trybie doraźnym ze względu na zagrożenie życia.
Prof. dr hab. med. Marian Barczyński, Dr med. Marcin Barczyński

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować