Krążenie krwi

Układ krążenia ma za zadanie doprowadzić utlenowaną krew do tkanek i narządów oraz odprowadzić krew pozbawioną tlenu, nasyconą dwutlenkiem węgla, do płuc, gdzie przywrócony będzie stan utlenowania.
Podróż krwiobiegiem rozpoczynamy w lewej komorze serca, w której znajduje się krew utlenowana. Lewa komora, kurcząc się, pompuje krew do tętnicy głównej (aorty).
Przez odchodzące od aorty tzw. tętnice obwodowe krew płynie do wszystkich narządów i tkanek organizmu.
W miarę posuwania się ku obwodowym częściom organizmu średnica tętnic zmniejsza się, aż stają się one tzw. naczyniami włosowatymi (kapilarami). Ściana naczyń włosowatych jest bardzo cienka, dzięki czemu może odbywać się wymiana gazowa: tlen przedostaje się na zewnątrz (jest zużywany w tkankach), a dwutlenek węgla — do wewnątrz naczyń.
Po tej wymianie krew prowadzona jest z włośniczek z powrotem w kierunku naczyń o większej średnicy, zwanych żyłami.
Spływ krwi żylnej znajduje się w prawym przedsionku. Stąd krew przedostaje się do prawej komory, która pompuje ją przez pień płucny do naczyń płucnych.
W płucach, znowu dzięki naczyniom włosowatym, zachodzi wymiana gazowa — krew pozbywa się dwutlenku węgla, a nasyca tlenem. Z płuc wraca do lewego przedsionka i lewej komory — „punktu startowego”. Szybkość prądu krwi wynosi np. w aorcie 200–500 mm/s, w naczyniach włosowatych — 0,5–0,9 mm/s.

 

Hasło główne:

Układ krążenia

Książki

Ilustracje

Układ tętniczy
Układ tętniczy
projekt: R. Aleksandrowicz, rys. M. Pinkawa © PZWL
Układ żylny
Układ żylny
projekt: R. Aleksandrowicz, rys. M. Pinkawa © PZWL

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować