Drogi wyprowadzające mocz

Z chwilą opuszczenia brodawek nerkowych mocz dostaje się do jednego z około 12 kielichów nerkowych, a następnie do miedniczki nerkowej. Miedniczka nerkowa może leżeć w obrębie nerki lub zewnątrznerkowo łączy się przy dolnym biegunie z moczowodem.
Moczowody położone są symetrycznie na tylnej ścianie jamy brzusznej, w tzw. przestrzeni zaotrzewnowej i w swym końcowym odcinku łączą się w sposób zapobiegający cofaniu się moczu z pęcherza moczowego. Ma to istotne znaczenie w zapobieganiu szerzenia się zakażeń dróg moczowych.
Ruchy perystaltyczne kielichów, miedniczki i moczowodów również zapobiegają zastojowi moczu i ułatwiają przemieszczanie moczu w kierunku pęcherza.
Pęcherz moczowy jest zbiornikiem mięśniowym pokrytym od wewnątrz — tak jak pozostałe drogi moczowe — specjalnym nabłonkiem, odpornym na działanie substancji drażniących wydalanych w wysokich stężeniach z moczem oraz posiadającym szczególne właściwości przeciwzapalne. Ułatwia to czasem wielogodzinne przetrzymywanie moczu i oddawanie go w sposób kontrolowany przez cewkę moczową w dogodnym miejscu i czasie.

 

Hasło główne:

Układ moczowy

Ilustracje

Ułożenie trzewi
Ułożenie trzewi
projekt: R. Aleksandrowicz, rys. M. Pinkawa © PZWL

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować