Zapalenie dróg łzowych u dorosłych i u dzieci

Zmiany zapalne mogą obejmować kanaliki łzowe lub worek łzowy, do których łatwo wnikają bakterie lub grzyby chorobotwórcze. Powstaje obrzęk, bolesność i zaczerwienienie skóry w kącie wewnętrznym powiek. Gdy uciśniemy tę okolicę, z kanalika łzowego przez otwór łzowy wydobywa się treść ropna. Gdy zapalenie obejmuje cały worek łzowy, na bocznej ścianie nosa powstaje duży naciek zapalny. Treść ropna nagromadzona w worku łzowym może przedostać się na zewnątrz przez przetokę skórną. Ostre objawy ustępują, ale pozostaje nieprawidłowe połączenie worka łzowego z powierzchnią skóry. Ostre stany zapalne dróg łzowych muszą być leczone w szpitalu okulistycznym w celu uniknięcia powikłań.
Zapalenie przebiega niekiedy w sposób przewlekły, prowadząc do zbliznowacenia dróg łzowych i stałego łzawienia. W początkowym okresie choroby można za pomocą specjalnej sondy udrożnić drogi łzowe, zapobiegając dalszym powikłaniom. Ważne też jest leczenie stanów zapalnych spojówek. W razie zbliznowaceń dróg łzowych nieraz konieczne jest usunięcie worka łzowego, lub też stworzenie – za pomocą zabiegu chirurgicznego – połączenia między workiem łzowym a jamą nosową.
Zapalenie worka łzowego zdarza się też u noworodków. Powstaje wkrótce po urodzeniu, dając objawy podobne jak u dorosłych. Przyczyną choroby jest najczęściej opóźnienie rozwoju dróg łzowych i zastój łez, które wtórnie ulegają zakażeniu bakteryjnemu.
Leczenie. W stadium początkowym choroby można spróbować udrożnić drogi łzowe przez masaż okolicy worka łzowego. W stadiach zaawansowanych trzeba udrożnić drogi łzowe przez płukanie lub sondowanie. Jest to zabieg wymagający dużego doświadczenia i powinien być wykonywany wyłącznie w szpitalu lub w klinice okulistycznej.
Prof. dr hab. med. Helena Żygulska-Mach

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować