Wczesne objawy choroby nowotworowej

Wczesne rozpoznanie nowotworu zależy od wielu czynników, w tym największą rolę odgrywa świadomość chorego i rzetelna wiedza lekarska.
Pacjent musi zdawać sobie sprawę, że możliwość występowania nowotworu zwiększa się w miarę starzenia się organizmu. Powinien wiedzieć, że istnieją objawy, które mogą aż w 80% przypadków nowotworów być wcześnie zauważone, a przez to spowodować zgłoszenie się chorego do lekarza, który mając odpowiednią wiedzę przeprowadzi szybkie wstępne postępowanie diagnostyczne.
Lekarz u każdego pacjenta będącego pod jego opieką powinien przynajmniej raz w roku obejrzeć skórę (chory rozebrany), jamę ustną, gardło i krtań (gruczoły ślinowe, tarczyca), a także obwodowe węzły chłonne. Badanie piersi u kobiet to nie tylko obowiązkowa samokontrola, ale także element badania lekarskiego w czasie każdej wizyty u lekarza w odstępie większym niż 3 miesiące.
Odpowiednie wykonanie prześwietlenia klatki piersiowej czy USG jamy brzusznej, a także badanie jąder, odbytu i badanie ginekologiczne powinno być obowiązkiem każdego lekarza. Jeżeli tego nie czyni, pacjent powinien takie badanie wymóc lub zmienić lekarza.
Do najczęstszych objawów nowotworu należy zaliczyć:
●  zgrubienie tkanek – guzek,
●  nie gojące się owrzodzenia,
●  krwawienia z otworów naturalnych (niefizjologiczne),
●  nieprawidłowe wydzielanie i wydalanie (upławy, zaparcia itp.),
●  zaburzenia czynności narządów (chrypka, trudności połykania, bóle itp.),
●  zmiany koloru i wzrost znamion i brodawek,
●  zmiany w normalnym funkcjonowaniu przewodu pokarmowego.
Ważne są także objawy, takie jak:
●  niewyjaśnione osłabienie,
●  wahania temperatury,
●  zmniejszenie masy ciała,
●  niewyjaśnione bóle, szczególnie w okolicy krzyżowo-biodrowej, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn,
●  wszelkie zaburzenia wzroku, zmysłu równowagi,
●  bezsenność połączona z koszmarami nocnymi.
Istotne są również objawy innych rozpoczynających się chorób. Czasem powodem zgłoszenia się chorego do lekarza jest niewyjaśniony lęk przed chorobą, którego lekarz również nie powinien lekceważyć.
Prof. dr hab. med. Marek Pawlicki

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować