Stolec smolisty

Stolec smolisty, tzn. czarny, podobny do smoły, i to nie tylko na powierzchni, ale i w całej swej masie, konsystencji mniej lub bardziej zwartej, lepiący się do podłoża naczynia, do którego został oddany, świadczy o krwawieniu z górnego odcinka przewodu pokarmowego.
Dawniej uważano, iż stolce tego typu powstają wyłącznie w wyniku działania kwasu solnego na zawartą w nich krew. Mogły więc powstać tylko przy krwawieniach z żołądka lub dwunastnicy. Obecnie uważa się, że stolce smoliste są wynikiem działania na krew bakterii jelitowych. Nadal jednak łączy się je głównie z krwawieniami z górnego odcinka przewodu pokarmowego, gdyż czas pasażu (a więc i czas działania bakterii) jest wówczas długi. Należy również wykluczyć wpływ na barwę stolca spożywanych pokarmów, takich jak np. kiszka krwista, tzw. czernina, czarne jagody, różnorakie produkty z ich zawartością, lub niektórych lekarstw, jak preparaty żelaza, Wikalina, Carbo medicinalis, Falvit, Biovital itp.
Prof. dr hab. med. Kazimierz Janicki

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Książki


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować