Siatkówczak – nowotwór wrodzony dziecięcy

Siatkówczak jest to nowotwór złośliwy, wrodzony, często dziedziczny. W 25-40% przypadków występuje w obu oczach i ujawnia się zwykle w pierwszych trzech latach życia. Wykrycie guza następuje jednak zwykle późno, dopiero wtedy, gdy zajmuje on dużą część oka.
Objawy. Pierwszym objawem zauważanym przez otoczenie jest „biała źrenica”, uporczywy zez lub zielonkawożółtawy odblask z wnętrza oka, widoczny przez poszerzoną źrenicę. W razie podejrzenia, a zwłaszcza u dzieci, w których rodzinie występował siatkówczak, konieczne jest jak najwcześniejsze badanie okulistyczne, które musi być przeprowadzone w znieczuleniu ogólnym (narkozie).
Leczenie. Wczesne rozpoznanie daje dużą szansę wyleczenia za pomocą współczesnych środków, głównie chemioterapii, naświetlania pierwiastkami radioaktywnymi i fotokoagulacji ksenonowej lub laserowej. Małe guzy można wyleczyć w ponad 90% przypadków, zaawansowane w 30-40%. Zaniedbanie leczenia doprowadza do przerzutów i śmierci dziecka.
Prof. dr hab. med. Helena Żygulska-Mach

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować