Problemy z jedzeniem w chorobach przewlekłych i ich skutki

Osoby cierpiące na choroby przewlekłe borykają się często z licznymi problemami związanymi z jedzeniem. W ich przypadku są one szczególnie niebezpieczne, ponieważ występują chronicznie (trwają przez długi czas) i mogą nieść bardzo poważne konsekwencje. Warto zatem zdawać sobie sprawę z ich istnienia i skutków.

Brak apetytu

U pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą przewlekłą (m.in. chorobą Parkinsona, chorobą Alzheimera, mukowiscydozą, depresją, chorobami zapalnymi jelit, stwardnieniem rozsianym) często pojawia się problem braku apetytu. Jego przyczyną może być stres związany z długotrwałym leczeniem, licznymi zabiegami, pobytami w szpitalu, unieruchomieniem w łóżku i łączącym się z tym bardzo złym samopoczuciem i pesymistycznym nastawieniem chorego.

Nudności, zaburzenia odczuwania smaku, wymioty

Stosowane leczenie i środki farmakologiczne mogą być przyczyną nudności i wymiotów. Chorym na sam widok jedzenia robi się niedobrze. Niekiedy efekt ten potęgują zaburzenia w odczuwaniu smaku oraz podrażnienia błony śluzowej przewodu pokarmowego. Skutkiem jest brak apetytu i spożywnaie przez chorego z byt małych ilości pożywienia.

Zaparcia, biegunki

W przewlekłych stanach chorobowych często występują zaburzenia pracy przewodu pokarmowego – zaparcia i biegunki. Ich wystąpienie mocno obniża komfort życia pacjenta i wpływa negatywnie na jego ogólne samopoczucie. Biegunki często skutkują odwodnieniem organizmu. Rezultatem biegunek i zaparć jest niechęć do jedzenia w obawie przed pogłębieniem problemów.

Problemy z połykaniem

U pacjentów, głównie po udarach i z chorobami neurologicznymi, np. chorobą Parkinsona czy Alzheimera, obserwuje się zaburzenia połykania. Mają oni wrażenie przeszkody w gardle, a przełykanie sprawia im ból. Stan taki mocno ogranicza możliwość spożywania posiłków, a tym samym zapewnienia odpowiedniej podaży składników pokarmowych.

Trudności z gryzieniem, suchość w ustach

Osoby przewlekle chore mają często problemy z gryzieniem. Mogą być one wynikiem braków w uzębieniu lub zabiegów w obrębie jamy ustnej. Innym częstym problemem jest uczucie suchości w ustach. Obie te dolegliwości nie sprzyjają spożywaniu odpowiednich ilości pokarmów.

Ograniczona sprawność ruchowa

Często stan chorobowy (np. Niedowład, drżenia rąk) uniemożliwia pacjentom samodzielne przygotowywanie posiłków lub ich spożywanie. Proszenie o pomoc bliskich jest dla wielu pacjentów krępujące.

Niebezpieczne konsekwencje problemów z jedzeniem

Wszystkie wymienione problemy prowadzą do niedostatecznej podaży energii i składników odżywczych. Zwiększone podczas choroby potrzeby energetyczne pacjenta często nie zostają zaspokojone, czego bezpośrednim skutkiem jest utrata masy ciała, osłabienie i pogorszenie stanu pacjenta. Niedostateczna ilość składników budulcowych nie pozwala na regenerację tkanek oraz powoduje utratę masy mięśniowej, również osłabienie mięśni oddechowych. Przekłada się to bezpośrednio na problemy z poruszaniem, oddychaniem, rehabilitacją. Upośledzona zostaje ponadto praca układu odpornościowego. Organizm staje się bardziej podatny na dodatkowe infekcje i trudniej walczyć mu z już nabytymi. Utrzymujące się osłabienie i apatia chorego obniża jego ogólną jakość życia. Może też wpływać na utrudnienie kontaktu z otoczeniem lub wywoływać frustrację oraz złość, którą pacjent przelewać będzie na opiekuna.

Nutridrink odżywia w chorobie

Z powyższych przyczyn tak ważne zarówno dla pacjenta, jak i opiekuna jest rozwiązanie lub minimalizowanie problemów związanych z jedzeniem. Tylko osoba właściwie odżywiona jest w stanie skutecznie walczyć z chorobą. Pomocą dla pacjentów i opiekunów jest Nutridrink. Jego wyjątkowa, skoncentrowana formuła sprawia, że w małej objętości dostarcza dużą ilość energii i składników odżywczych tak potrzebnych choremu.
Dowiedz się więcej
Artykuł sponsorowany
Źródło: http://nutridrink.pl/przewleklechorzy/index.php?page=up_pytanie1

Aktualizacja: 2017-01-10

Książki

Ilustracje

nutri6
nutri6
rys. Archiwum Ilustracji PZWL © Wydawnictwo Lekarskie PZWL
nutri4
nutri4
rys. Archiwum Ilustracji PZWL © Wydawnictwo Lekarskie PZWL
nutri3
nutri3
rys. Archiwum Ilustracji PZWL © Wydawnictwo Lekarskie PZWL
nutro 1
nutro 1
rys. Archiwum Ilustracji PZWL © Wydawnictwo Lekarskie PZWL

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować