Odbijanie

„Odbijanie” to ucieczka części powietrza z żołądka do przełyku i wydostawanie się go przez jamę ustną na zewnątrz, na skutek chwilowego zwiotczenia napięcia zwieracza wpustu żołądka.
Odruchowe i spontaniczne wydalanie z żołądka nadmiaru nagromadzonego tam powietrza może być następstwem przechodzenia powietrza z jamy ustnej do żołądka (wraz z pokarmem podczas połykania) na skutek osłabionej sprawności górnego zwieracza przełyku. Jego nadmierne rozluźnienie się ułatwia „zasysanie” powietrza do przełyku. W tych przypadkach mamy odbijanie tzw. puste, tj. samym połkniętym w nadmiarze powietrzem, bez określonego zapachu.
Odbijanie może też pojawiać się w niektórych stanach chorobowych, np. w bezsoczności żołądka lub zwężeniu odźwiernika, kiedy mamy do czynienia z utrudnieniem trawienia w żołądku i opóźnieniem przechodzenia pokarmu z żołądka do dalszych odcinków przewodu pokarmowego. Pokarm może wówczas znacznie dłużej zalegać w żołądku. W związku z tym procesy trawienia i gnicia, które w warunkach prawidłowych następują w dalszych częściach przewodu pokarmowego, toczą się w żołądku przy jednoczesnej nadprodukcji gazów jako wyniku fermentacji i bakteryjnych procesów gnicia.

Przeciwdziałanie domowe dokuczliwym odbijaniom polega na:

●  umiarkowanym przyjmowaniu pokarmów stałych i płynnych,
●  spokojnym i powolnym przyjmowaniu pokarmów dokładnie przeżutych w jamie ustnej w celu uniknięcia równoczesnego połykania powietrza,
●  spokojnym piciu płynów,
●  zaniechaniu picia wód gazowanych,
●  uregulowaniu oddawania stolca w razie uporczywych zaparć,
●  piciu naparu dziurawca lub mięty przed jedzeniem,
●  zażyciu – w przypadkach nadmiernego przeciążenia żołądka pokarmami – preparatów usprawniających proces trawienia, jak np. Citropepsin (1-2 łyżki stołowe przed posiłkami) oraz Pancreatinum lub Neo-Pancreatinum (1-3 tabletki po posiłkach), oraz środków adsorbujących nadmiar powietrza i gazów fermentacyjnych, np. węgla lekarskiego (Carbo medicinalis) w ilości 3-4 tabletki lub preparatu Espumisan (1 łyżeczkę do herbaty granulatu lub 1-2 kapsułki) 3 razy dziennie po jedzeniu oraz przed snem.

Prof. dr hab. med. Kazimierz Janicki

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować