Zaburzenia rytmu serca

W warunkach zdrowia i prawidłowej czynności serca człowiek praktycznie nie odczuwa jego rytmicznej pracy skurczowo-rozkurczowej jako pompy ssąco-tłoczącej krew w naczyniach krwionośnych organizmu.
Zakłócenie tej prawidłowej częstości i (lub) miarowości pracy serca nazywamy zaburzeniami rytmu. Zaburzenia te polegają bądź na zmianie częstości pracy serca, tzn. jej przyspieszeniu (tachykardia), lub zwolnieniu (bradykardia) przy zachowaniu rytmiczności, bądź też właśnie na zaburzeniu tej rytmiczności, zwanym potocznie arytmią.
Istnieje wiele różnorakich typów zaburzeń rytmu pracy serca, różnie wpływających na sprawność pracy serca i układu krążenia, o różnym stopniu zagrożenia organizmu i życia człowieka.
Niektóre z tych zaburzeń występują sporadycznie, charakteryzują się występowaniem tzw. skurczów dodatkowych o zmieniającej się częstotliwości. Inne natomiast polegają na nawracających częstoskurczach napadowych bądź objawiają się nadmiernie wolną akcją serca i bardziej uporczywym, niekiedy groźnym dla chorego, przewlekłym przebiegiem. Przyczyny ich występowania są zróżnicowane.
Mogą one być wyrazem niegroźnej nadpobudliwości i zwiększonej reaktywności układu nerwowego, objawem niedotlenienia mięśnia sercowego albo trwałego jego uszkodzenia spowodowanego np. zaawansowanymi zmianami miażdżycowymi, przebytym zawałem, toksycznym uszkodzeniem (np. w nadczynności tarczycy) itd.
Najbardziej przykro przez człowieka są odczuwane stosunkowo najmniej niebezpieczne tzw. skurcze dodatkowe, określane często przez chorych jako „koziołkowanie” lub „zamieranie” serca. Odczucie to jest warunkowane tym, że po niespodziewanym, szybciej zjawiającym się skurczu dodatkowym następuje dłuższa faza spoczynkowa, tzw. przerwa wyrównawcza.
Każdego typu zaburzenie rytmu pracy serca jest zawsze groźne i niebezpieczne, wymaga przebadania, zdiagnozowania co do charakteru i przyczyny, leczenia przez lekarza oraz wykonania przynajmniej badania EKG.
Prof. dr hab. med. Kazimierz Janicki

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Książki


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować