Stłuczenia

Uszkodzenie ciała na skutek tępego urazu, bez przerwania skóry, nazywamy stłuczeniem. W miejscu urazu powstaje zasinienie jako wynik wylewu krwi do tkanek oraz obrzęk i bolesność, zwłaszcza przy ruchach. Zasinienie w ciągu paru dni zmienia barwę z niebieskofioletowej na rdzawą i żółtozieloną z powodu zmian chemicznych, jakie zachodzą w barwniku wynaczynionej krwi.
Leczenie. W lekkich stłuczeniach stosuje się doraźne okłady zimne (przyłożenie worka z lodem), a następnie okłady rozgrzewające (przyłożenie termoforu z ciepłą wodą, kompresy pod ceratką, np. z roztworu tabletki Altacet), w celu przyspieszenia wessania się krwiaka. Stłuczoną kończynę należy unieruchomić na kilka dni, co łagodzi dolegliwości, przyspiesza ustępowanie obrzęku i wessanie się wylewów krwawych.
W wielu przypadkach (kciuk, nadgarstek, stopa, staw skokowy) wystarczające jest unieruchomienie za pomocą opaski elastycznej. W razie długiego utrzymywania się dolegliwości po stłuczeniu wskazane jest stosowanie nagrzewań lampą solluks lub przy użyciu diatermii krótkofalowej oraz kąpieli w soli leczniczej, np. iwonickiej czy ługu ciechocińskim. Rozległe stłuczenia ze zmiażdżeniem tkanek wymagają leczenia szpitalnego.
Prof. dr hab. med. Marian Barczyński, Dr med. Marcin Barczyński

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować