Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego

Zapalenie pęcherzyka żółciowego w ok. 90% przypadków jest uwarunkowane obecnością w nim kamieni żółciowych, występuje więc u osób cierpiących od lat na kamicę żółciową. Między objawami zapalnymi a kamicą zachodzi ścisły związek, dlatego w pierwszych godzinach ostrego napadu choroby zazwyczaj niezwykle jest trudno odróżnić ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego od ataku kolki żółciowej.
Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego występuje bardzo często po ciężko strawnym posiłku i rozpoczyna się bólem w prawym podżebrzu, zwykle promieniującym do prawej okolicy podłopatkowej. Bóle są bardzo silne, przeszywające i wyczerpujące, towarzyszą im wymioty. Występuje również umiarkowane, do 38°C, podwyższenie temperatury ciała. Gwałtownie przebiegające zapalenie może prowadzić do zgorzeli pęcherzyka żółciowego, jego przedziurawienia i zapalenia otrzewnej.
Leczenie. Chociaż w większości przypadków ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego ustępuje po leczeniu zachowawczym, to jednak nierzadko leczenie operacyjne jest konieczne. Trudno jest przewidzieć rozwój i przebieg ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego, dlatego też chory powinien zostać zbadany przez chirurga. Ostateczne rozpoznanie ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego stawiane jest na podstawie obrazu klinicznego potwierdzonego badaniem ultrasonograficznym jamy brzusznej. Podobnie jak we wszystkich ostrych chorobach jamy brzusznej, również i w tym przypadku nie wolno kłaść na brzuch ciepłych kompresów lub termoforu. Można natomiast położyć okład wysychający lub worek z lodem.
Zapobieganie. Najlepszym sposobem zapobiegania ostremu zapaleniu pęcherzyka żółciowego jest wczesne leczenie operacyjne kamicy żółciowej.
W ostatnich latach dzięki postępom chirurgii minimalnie inwazyjnej stało się możliwe leczenie kamicy pęcherzyka żółciowego metodą laparoskopową. Wykorzystanie dostępu do jamy brzusznej przez kilka (od 3 do 4) wkłuć (o średnicy 5-10 mm) w powłokach umożliwia wykonanie zabiegu wycięcia pęcherzyka żółciowego pod kontrolą wideoskopową bez konieczności przecinania powłok brzucha jak w technice klasycznej. Podstawowe zalety laparoskopii to zmniejszenie urazu operacyjnego, zmniejszenie dolegliwości bólowych po zabiegu, skrócenie czasu hospitalizacji, wcześniejszy powrót do pełnej aktywności życiowej i oczywiście lepsze efekty kosmetyczne.
Prof. dr hab. med. Marian Barczyński, Dr med. Marcin Barczyński

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Książki


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować