Ciała obce w drogach oddechowych

Ciała obce do dróg oddechowych dostają się znacznie częściej u dzieci niż u dorosłych. Rzadko zatrzymują się one w krtani, dostają się zwykle do tchawicy lub oskrzela przez usta lub nos.
Mogą to być różne drobne przedmioty, na ogół mniejsze niż te, które tkwią w przełyku (patrz – „Ciała obce w przełyku”), a więc szpilki, gwoździe, guziki, części protez.
Szczególnie niebezpieczne są pęczniejące ciała obce: groch, fasola oraz wbijające się w ściany tchawicy niczym harpun puste kłosy zbożowe. U ludzi nieprzytomnych do dróg oddechowych może dostać się krew lub wymiociny.
Ciała obce do dróg oddechowych dostają się najczęściej podczas zbyt szybkiego jedzenia bez żucia, trzymania w ustach gwoździków, szpilek, igieł itp.
Ostre ciała mogą ranić błonę śluzową i wywołać krwioplucie, poprzedzone bólem za mostkiem. Pęczniejące ciała obce powodują duszność. Niekiedy, a dotyczy to przede wszystkim dzieci, ciała obce w tchawicy lub oskrzelu nie dają żadnych objawów. Dopiero pojawiające się później zmiany zapalne oskrzeli i płuc nasuwają podejrzenie obecności ciała obcego w drogach oddechowych.
Leczenie jest możliwe tylko w placówkach specjalistycznych wyposażonych w instrumenty do usuwania ciał obcych.
Przy najmniejszym podejrzeniu, że do dróg oddechowych dostało się ciało obce, konieczne jest natychmiastowe przewiezienie chorego do badania na oddziale pełniącym ostry dyżur laryngologiczny, pulmonologiczny albo pediatryczny.
Prof. dr hab. med. Eugeniusz Olszewski

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować