Ciągotka, czyli priapizm

Długotrwały wzwód prącia nie połączony z pożądaniem seksualnym i nie ustępujący po wytrysku to tzw. ciągotka albo inaczej priapizm.
Wzwód dotyczy ciał jamistych prącia, natomiast ciało gąbczaste cewki jest wiotkie, zatem żołądź prącia jest wiotka. Priapizm występuje w pełni aktywności seksualnej. Jest to objaw, który może być wywołany przez wiele różnych czynników etiologicznych, takich jak: nadużycia seksualne, alkoholizm, przyczyny neurogenne, np. urazy mózgu, urazy rdzenia, urazy kręgosłupa, zapalenia cewki moczowej, zapalenia stercza oraz przyczyny zakrzepowe: białaczka, niedokrwistość sierpowata, nacieki nowotworowe w miednicy mniejszej, stany zakrzepowe żył. W przypadku wystąpienia priapizmu ważne jest, aby chory niezwłocznie udał się do urologa, gdyż czas, jaki upływa od chwili wystąpienia objawu, warunkuje możliwość udzielenia skutecznej pomocy, której efektem jest zachowanie potencji na przyszłość.
Leczenie polega na usunięciu przez nakłucie mazistej, ale nie krzepnącej krwi i operacyjnym wytworzeniu szerokiego połączenia między ciałem jamistym prącia a ciałem gąbczastym cewki.
Im wcześniej chory uzyska pomoc, tym w mniejszym stopniu będzie miało miejsce niedotlenienie ciał jamistych, a więc w efekcie może zostać zachowana erekcja.
Prof. dr hab. med. Zygmunt Dobrowolski

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować