Gorączka nawrotowa, Gorączka kleszczowa Colorado, Gorączka guzkowa

Gorączka nawrotowa

Występuje głównie w zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Wywoływana jest przez krętki, a przenoszona przez kleszcze z rodzaju Ornithodoros.
Okres inkubacji wynosi do 3 tygodni.
Objawy: gorączka, dreszcze, bóle mięśni, głowy i brzucha, wybroczyny, światłowstręt i podbiegnięcie krwawe spojówek. W przebiegu choroby może nastąpić parodniowa poprawa stanu chorego, a następnie wielokrotny nawrót dolegliwości.

Gorączka kleszczowa Colorado

Występuje w Stanach Zjednoczonych. Choroba wywołana jest przez Colitvirus, a przenoszona przez kleszcza drzewnego.
Okres inkubacji – do 6 dni.
Objawy. Przebieg najczęściej jest bezobjawowy, ale mogą wystąpić bóle głowy, mięśni i światłowstręt.

Gorączka guzkowa

Gorączka guzkowa jest rozpowszechniona w Europie Południowej, na Bliskim i Środkowym Wschodzie, zwłaszcza w rejonie Morza Śródziemnego, Morza Czarnego i Kaspijskiego, a także w Afryce i w Indiach. Wywołana jest przez riketsję Rickettsia conori, przenoszoną przez kleszcze psie. Podobnie jak w innych riketsjozach, zakażenie człowieka następuje w procesie przyssania się kleszcza i pobrania krwi albo przez wtarcie zakażonego materiału z uszkodzonego kleszcza lub jego kału w uszkodzoną skórę.
Okres inkubacji – do 7 dni.
Objawy. Przebieg łagodny lub średniociężki trwający od kilku do kilkunastu dni. Początkowo w miejscu ukąszenia pojawia się czarna plama – pierwotne owrzodzenie z otaczającym zaczerwienieniem. Następnie dochodzi do powiększenia okolicznych węzłów chłonnych. W 4-5 dniu choroby występuje uogólniona wysypka plamisto-grudkowa, obejmująca również dłonie i stopy, trwająca ok. 7 dni.
Leczenie: antybiotykoterapia.

lek. med. Jolanta Czyżowska

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować