Złamanie obojczyka w przebiegu porodu siłami natury

Do poradni zgłosiła się pacjentka ze swoim 4 letnim synkiem. W 3 dobie po porodzie u dziecka stwierdzono złamanie obojczyka u dziecka. Zalecono by obręcz barkową usztywniać temblakiem i obserwować zachowanie niemowlęcia. Po 1,5 roku stwierdzono nieprawidłowe zrośnięcie się uszkodzonej kości. Dziecko z podejrzeniem kostniaka zostało wysłane do poradni chirurgii dziecięcej. W wykonanym na miejscu zdjęciu RTG wykluczono taką diagnozę a zmianę określono jako staw rzekomy. Po konsultacji z kilkoma lekarzami podjęto decyzje po zaniechaniu zabiegu chirurgicznego. Kilka miesięcy temu chłopiec zachorował na zapalenie płuc i znalazł się w szpitalu, gdzie lekarza zaniepokoili się wyglądem obojczyka dziecka. Zaniepokojona mama zastanawia się czy taki obojczyk to tylko defekt kosmetyczny czy także może mieć poważniejsze konsekwencje. Dziecko zdaniem mamy rozwija się prawidłowo, ma dobrze rozwiniętą siłę mięśniową. Mama obawia się zabiegu operacyjnego.
Złamania obojczyka przy porodzie siłami natury to zjawisko dość częste, przez niektórych badaczy opisywane nawet w 1,5% przypadków u prawidłowo rozwiniętych, donoszonych dzieci. Złamania takie na ogół wykazują bardzo dużą gotowość do gojenia się. W leczeniu takich urazów stosuje się metody zachowawcze. W przypadku noworodków nie stosuje się takich sposobów unieruchomienia, które mogłoby zaburzyć rozwój dziecka lub spowodować istotne utrudnienia w pielęgnacji czy uszkodzenia delikatnej skóry dziecka. Nawet znaczne przemieszczenia odłamów obojczyka u noworodka podlegają samoistnej korekcji w procesie wzrostowym. Najpoważniejszą komplikacją po złamaniu obojczyka jest uszkodzenie splotu ramiennego lub tętnicy podobojczykowej. Deformacja pod postacią zmiany guzowatej może być normalnym zjawiskiem w przebiegu gojenia kości i w większość przypadków stanowi jedynie defekt kosmetyczny.
Informacje z poradni forumzdrowia.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem.
Aktualizacja: 2017-01-10
dr n. med. Piotr Tederko, ortopeda, traumatolog, specjalista rehabilitacji medycznej; Klinika Rehabilitacji Akademii Medycznej w Warszawie; Centrum Rehabilitacji STOCER w Konstancinie; Klinika PROMED w Warszawie

Książki


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować