Zapalenia tęczówki i ciała rzęskowego

Zapalenie obejmuje z reguły tęczówkę i ciało rzęskowe jednocześnie. Przyczyną są zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze, pasożytnicze oraz odczyny alergiczne.
Czynnik chorobotwórczy dostaje się do tęczówki i ciała rzęskowego z zewnątrz lub przez krew, przy czym źródłem zakażenia mogą być ogniska zapalne istniejące w różnych narządach, np. w zębach, migdałkach, pęcherzyku żółciowym, wyrostku robaczkowym itd. Zapalenia towarzyszyć mogą również chorobie reumatycznej, cukrzycy, chorobom zakaźnym.
Choroba może przebiegać ostro lub przewlekle.
Objawy: w zapaleniu ostrym występują silne bóle oka, łzawienie, światłowstręt i zaburzenia ostrości wzroku. Ból nasila się szczególnie wieczorem i w nocy. Oko ma zabarwienie sinoczerwone, a tęczówka zmienia kolor na zielonkawy lub brunatnawy. Źrenica zwęża się i często ulega zniekształceniu na skutek zrostów zapalnych.
Zapalenia przewlekłe są znacznie rzadsze niż ostre, a ich objawy są mniej nasilone. W tęczówce powstają nacieki guzowate, szarawe lub żółtawe, widoczne czasem nawet gołym okiem. Przyczyną jest najczęściej gruźlica, sarkoidoza lub kiła.
Leczenie zapalenia tęczówki i ciała rzęskowego musi być prowadzone tylko przez okulistę, i to najczęściej w warunkach szpitalnych. W początkowym okresie choroby trudno je odróżnić od ostrego zapalenia spojówek lub ostrego ataku jaskry, dlatego też leczenie przez niespecjalistę może opóźnić właściwe rozpoznanie i spowodować groźne dla wzroku powikłania. U wielu osób choroba ma charakter nawrotowy i doprowadza w końcu do jaskry następczej lub zaćmy.
Prof. dr hab. med. Helena Żygulska-Mach

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Książki


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować