Wszystko, co warto wiedzieć o laserowej korekcji wad wzroku

Wady wzroku stają się coraz bardziej powszechną dolegliwością współczesnej cywilizacji. Okuliści alarmują, że już prawie połowa Polaków cierpi na krótkowzroczność. Wielu z nich marzy o tym, by pozbyć się uciążliwych okularów lub soczewek kontaktowych i móc widzieć wszystko w pełnej ostrości. Rozwiązaniem dla osób z wadami wzroku jest zabieg laserowej korekcji.
Ekspert: dr n. med. Jan Grzeszkowiak z kliniki okulistycznej Lexummedica

1. Czym jest laserowa korekcja wady wzroku?

Laserowa korekcja wady wzroku to zabieg chirurgiczny, który trwa bardzo krótko i wykonywany jest bez użycia skalpela. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu specjalnego lasera. Służy on do zmiany krzywizny przedniej powierzchni oka, czyli rogówki. Laserowa korekcja wady wzroku jest bezpieczną alternatywą dla tradycyjnych okularów i soczewek kontaktowych.

2. Jak wykonywany jest ten zabieg?

Zabieg odbywa się przy znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent jest przez cały  czas przytomny i ma kontakt z lekarzem. Po podaniu kropli znieczulających do oczu, kolejnym etapem zabiegu jest rozszerzenie i unieruchomienie powiek. Potem dochodzi do najważniejszego momentu, czyli użycia lasera. Modeluje się nim rogówkę spłaszczając ją w centrum w przypadkach krótkowzroczności lub uwypuklając w przypadku nadwzroczności.

3. Czy są jakieś przeciwwskazania dla osób zdecydowanych na zabieg?

Ograniczenie stanowi wiek. Osoba musi mieć ustabilizowaną wadę wzroku, w związku z tym laserową korekcję wykonuje się po ukończeniu przez pacjenta 20 roku życia. Wszyscy pacjenci poddawani są wcześniej badaniom kwalifikującym. Podczas nich mogą wystąpić następujące przeciwwskazania: szybki postęp wady w ciągu ostatniego roku przed operacją, zaćma, jaskra, zapalne schorzenia oczu, zaburzenia siatkówki w przebiegu cukrzycy, rozrusznik serca, ciąża i laktacja, skłonność do tworzenia się bliznowców, choroby autoimmunologiczne.

4. Jakie są największe wady wzroku, które można korygować laserem?

Ogólnie przyjmuje się, że górną granicą wielkości wady bezpiecznej do skorygowania laserem jest -10,0 dioptrii dla krótkowzroczności, +6,0 dioptrii dla nadwzroczności i 5,0 dioptrii dla astygmatyzmu. W przypadku krótkowzroczności powyżej -10,0 dioptrii lepszym rozwiązaniem niż laser są tzw. soczewki fakijne, które wszczepia się na stałe do oka, uzyskując tym samym trwałą i stabilną korekcję tak dużych wad.

5. Czy laserem można skorygować także bardzo małe wady wzroku? Kto się na to decyduje?

Oczywiście, że można. Bywa, że ze względu chociażby na surowe wymagania zdrowotne w pewnych zawodach, na zabieg decydują się osoby posiadające wady na poziomie jedynie -0,5 dioptrii. Dzięki operacji nie tylko widzą one prawidłowo, lecz także są w stanie podjąć pracę, która nie byłaby możliwa w okularach czy soczewkach kontaktowych.

6. Laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem jednorazowym?

Tak, celem zabiegu jest trwała korekcja wady wzroku. W wyjątkowych przypadkach zdarza się, że jakaś jej część pozostaje. Sama operacja nie ma jednak wpływu na jej stabilizowanie się. Jeśli więc wada postępowała w okresie roku przed zabiegiem, będzie prawdopodobnie postępować dalej. Dlatego właśnie zabiegi tego typu należy przeprowadzać, gdy wada wzroku się ustabilizuje, wówczas laserowa korekcja wady wzroku nie musi być powtarzana już do końca życia.

7. Czy jest to bolesny zabieg?

Zabieg jest zupełnie bezbolesny. Wykonuje się go w warunkach ambulatoryjnych przy znieczuleniu miejscowym. Pacjent może odczuwać jedynie lekki dyskomfort. 

8. Ile trwa okres powrotu do zdrowia i rekonwalescencji?

Już w niedługim czasie po zabiegu zauważalna jest wyraźna poprawa widzenia i można bez przeszkód wrócić do domu. Do pracy można iść już po kilku dniach, trzeba przy tym jednak stosować się do zaleceń lekarza. Przez okres 1 miesiąca po zabiegu należy unikać przebywania w zadymionych lub zakurzonych pomieszczeniach, a w ciągu pierwszych kilku dni ograniczyć pracę przy komputerze. Przez miesiąc nie należy
wykonywać dużego wysiłku fizycznego i korzystać z pływalni. Przez 2 tygodnie nie powinno się latać samolotem.

9. Po zabiegu wraca pełna sprawność widzenia i nie trzeba nosić już soczewek ani okularów?

To prawda. Większość pacjentów odzyskuje pełną sprawność widzenia. Istotne jest również to, że efekt jest praktycznie błyskawiczny, a różnica widoczna od razu po zakończeniu operacji.

10. Czy ciąża oraz karmienie piersią są przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu?

Ciąża i karmienie piersią stanową czasowe przeciwwskazanie do wykonania zabiegu laserowej korekcji wad wzroku. W tym okresie bowiem, ze względu na zmiany hormonalne w organizmie kobiety, dochodzi do pewnej niestabilności ostrości wzroku oraz topografii powierzchni oka. Zabieg można przeprowadzić ok. 4 miesięcy od zakończenia okresu karmienia. Warto zaznaczyć, że przebycie zabiegu nie jest samo w sobie przeciwwskazaniem do porodu naturalnego w przyszłości.

11. To prawda, że osoba, która przeszła zabieg laserowej korekcji nie może latać samolotem?

Nie prawda. Okres, po którym można bezpiecznie latać samolotem, to ok. 2 tygodnie po przeprowadzonym zabiegu.

12. Czy laserowa korekcja wady wzroku kierowana jest tylko do ludzi młodych?

Nie tylko. Z takiej formy korekcji wady wzroku z powodzeniem można skorzystać aż do 55 roku życia. Należy jednak wiedzieć, że zabieg laserowy nie likwiduje tzw. presbiopii (starczowzroczności), wiążącej się z koniecznością zakładania okularów do czytania po 40. roku życia. U tych pacjentów trzeba będzie więc dobrać okulary do czytania. Ważne jest, żeby pacjent nie posiadał innych schorzeń oczu, takich jak np. jaskra, stany zapalne przedniego odcinka oka, alergie w okresie zaostrzenia, zaćma, odwarstwienie siatkówki itp.

13. Jaki jest koszt laserowej korekcji wzroku? Istnieje możliwość jej refundacji przez NFZ?

Koszt przeprowadzenia takiej operacji to od 2 000 do 3 600 zł (za jedno oko), w zależności od metody. Niestety zabieg nie jest refundowany przez NFZ i można wykonać go jedynie w prywatnej placówce. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, iż Narodowy Fundusz Zdrowia traktuje laserową korekcję wady wzroku jako zabieg kosmetyczny.
Materiał został przygotowany we współpracy z Kliniką Luxmedica

(2011-08-03)

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować

Spis tematów

1. Czym jest laserowa korekcja wady wzroku?2. Jak wykonywany jest ten zabieg?3. Czy są jakieś przeciwwskazania dla osób zdecydowanych na zabieg?4. Jakie są największe wady wzroku, które można korygować laserem?5. Czy laserem można skorygować także bardzo małe wady wzroku? Kto się na to decyduje?6. Laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem jednorazowym? 7. Czy jest to bolesny zabieg?8. Ile trwa okres powrotu do zdrowia i rekonwalescencji? 9. Po zabiegu wraca pełna sprawność widzenia i nie trzeba nosić już soczewek ani okularów?10. Czy ciąża oraz karmienie piersią są przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu?11. To prawda, że osoba, która przeszła zabieg laserowej korekcji nie może latać samolotem?12. Czy laserowa korekcja wady wzroku kierowana jest tylko do ludzi młodych?13. Jaki jest koszt laserowej korekcji wzroku? Istnieje możliwość jej refundacji przez NFZ?