Przewlekłe zapalne choroby krtani

Przewlekłe zapalenie krtani obejmuje błonę śluzową całej krtani, ale zmiany dotyczą głównie fałdów głosowych.
Przyczyny choroby to powtarzające się, nawracające ostre nieżyty krtani i niewłaściwe ich leczenie, nadużywanie głosu, intensywne palenie papierosów, nadmierne picie alkoholu, przebywanie w suchym i zanieczyszczonym powietrzu.
Każdy z tych czynników, działając przez dłuższy okres pojedynczo lub przy współistnieniu innych, może wywołać przewlekłe zapalenie krtani o charakterze przerostowym lub zanikowym błony śluzowej.
Objawy. Pierwszym i najbardziej typowym objawem tej choroby jest chrypka, która nasila się w miarę obciążenia krtani mówieniem, paleniem itd., a więc w godzinach popołudniowych. Zmianie głosu towarzyszy suchy kaszel, chrząkanie, odczucie obecności przeszkody w gardle, drapanie i pieczenie.
Leczenie polega przede wszystkim na dążeniu do eliminacji przyczyn choroby, a w każdym razie konieczne jest zaprzestanie palenia papierosów oraz picia napojów alkoholowych. Chory powinien okresowo zgłaszać się do badania laryngologicznego oraz do poradni foniatrycznej, zajmującej się rozpoznawaniem i leczeniem zaburzeń czynnościowych krtani.
Niektóre formy tej choroby kryją w sobie również niebezpieczeństwo powstawania nowotworu złośliwego.
Leczenie w domu polega na płukaniu gardła roztworem preparatu Gargarin, piciu Sal Ems, wód mineralnych z grupy szczaw alkaliczno-ziemnych.
Prof. dr hab. med. Eugeniusz Olszewski

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Książki


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować