Obrzęk limfatyczny i palce trzaskające po mastektomii

Do poradni zgłosiła się pacjentka, po operacji guza piersi w 2009 roku – mastektomia i usunięcie okolicznych węzłów chłonnych. Zastosowano u niej chemioterapię i radioterapię. Od tego czasu utrzymuje się obrzęk ręki po tej stronie, po której usunięto węzły chłonne. Stosowane zabiegi: wirówka wodna, rękaw do masażu limfatycznego, nie przyniosły spodziewanej poprawy. Niedawno stwierdzono u niej palce trzaskające. Zalecono rehabilitację. Pacjentka zastanawia się, jakie zabiegi przywróciłyby jej sprawność dłoni i czy istnieje szansa na wyraźną poprawę.
Obrzęk limfatyczny jest typowym powikłaniem po leczeniu onkologicznym raka piersi, które wymaga resekcji węzłów chłonnych z dołu pachowego. Obecność tego powikłania może być czynnikiem pogarszającym przebieg choroby ścięgien. Przebyta choroba nowotworowa jest przeciwwskazaniem do zastosowania w trakcie leczenia zabiegów z dziedziny fizykoterapii.
Choroba zwana palcem trzaskającym polega na odcinkowym pogrubieniu ścięgna lub zwężeniu pochewki ścięgnistej, co powoduje okresowe blokowanie ruchu palca. W zależności od stanu zaawansowania choroby zazwyczaj zaleca się ostrzyknięcie zmiany roztworem leku steroidowego lub korekcję chirurgiczną. Utrzymujący się obrzęk chłonny jest względnym przeciwwskazaniem do operacji, ponieważ może zakłócić proces gojenia tkanek.
dr n. med. Piotr Tederko, ortopeda, traumatolog, specjalista rehabilitacji medycznej; Klinika Rehabilitacji Akademii Medycznej w Warszawie; Centrum Rehabilitacji STOCER w Konstancinie; Klinika PROMED w Warszawie (2010-05-19)

Książki


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować