Łupież – jak sobie z nim radzić?

Łupież jest postacią łojotokowego zapalenia skóry, w przebiegu którego dochodzi do złuszczenia martwych komórek skóry głowy. W cięższych przypadkach bywa również zajęta skóra okolicy nosa i uszu. Pod pachami lub w okolicy narządów płciowych. Uważa się, iż łuska powstaje w wyniku zbyt szybkiego starzenia się komórek skóry głowy.
Łupież powstaje zarówno na suchej jak i na tłustej skórze głowy. U osób z tłustymi włosami nadmiar kwasów tłuszczowych podrażnia komórki wokół mieszków włosowych, co powoduje przyspieszenie obrotu komórkowego i w efekcie prowadzi do łupieżu. Złuszczanie się skóry głowy u osób z suchymi włosami wywołane jest brakiem wilgoci. Łupież pojawiający się przy normalnych włosach jest prawdopodobnie wynikiem złej pielęgnacji.
Podczas stresu, zmęczenia lub choroby może dochodzić do nasilenia łupieżu. Koloryzacja włosów, trwała ondulacja lub prostowanie również mogą wywołać łuszczenie się skóry. Łupież zwykle jest łatwo widoczny i rzadko wymaga potwierdzenia przez lekarza. Jeśli jednak jest uporczywy i nie poddaje się leczeniu, lekarz powinien wykluczyć inne choroby skóry.
Zwykły łupież nie wymaga leczenia, ale w cięższych przypadkach może być konieczne używanie szamponu ze środkami leczniczymi. Niektórzy dermatolodzy zalecają szampony przeciwgrzybiczne. Aczkolwiek łupież nie jest schorzeniem grzybiczym. Grzyby, które w warunkach normalnych znajdują się na skórze głowy, mogą nasilić łuszczenie skóry.
Inną z metod leczenia łupieżu jest aromaterapia. Polega ona na stosowaniu 3 razy w tygodniu kąpieli chorych obszarów skóry w 2-procentowym roztworze wyciągu bodziszka i wody destylowanej. Inną metodą jest wcieranie w skórę głowy 10-procentowego wyciągu olejowego z szałwii. Następnie musisz zaczekać 2 godziny, a potem spłukać mieszaninę. Czynność tę powtarzaj 2 razy w tygodniu. Sposobem na łupież może być również ziołolecznictwo. Aloes ma właściwości zmiękczania skóry, co może być pomocne w leczeniu łupieżu. Jest najskuteczniejszy, jeśli świeżo przecięty liść wciera się bezpośrednio w zajętą przez łupież skórę. Można stosować również olejek eukaliptusowy lub rycynowy. Masaż, chociaż nie może wyleczyć łupieżu, działa na zmniejszenie stresu, który mógł powodować chorobę. Również wszelkie formy medytacji, w tym również joga, mogą wspomagać leczenie łupieżu, jeśli schorzenie spowodowane jest nadmiernym stresem. Podobny efekt może mieć zwiększenie ćwiczeń fizycznych.
Najczęściej jednak z łupieżem staramy się walczyć sami. Jeżeli mamy tłuste włosy należy wyszczotkować je starannie i umyć w szamponie do włosów tłustych. Potem zmieniamy szampon na przeciwłupieżowy, który zawiera siarkę, aby usunąć martwe komórki skóry głowy i zmniejszyć wydzielanie gruczołów łojowych. Następnie stosujemy płukankę ze świeżo wyciśniętego soku z jednej cytryny zmieszanego ze szklanką letniej wody. Wylewamy ją na głowę, przez chwilę wcieramy w skórę głowy i spłukujemy chłodną wodą. Zabieg powtarzamy 2 razy tygodniu do czasu osiągnięcia poprawy.
Z kolei włosy suche należy wyszczotkować dokładnie. Następnie wcieramy w skórę głowy ¼ szklanki płynu do mycia rąk i ciała. Zawijamy głowę ręcznikiem zwilżonym bardzo gorącą wodą. Po 20 minutach myjemy włosy łagodnym szamponem przeciwłupieżowym, który zawiera cynk. Gdyby to nie doprowadziło do ustąpienia łupieżu, możemy spróbować szamponu zawierającego smołę. Po umyciu zawsze starannie spłukujemy włosy i skórę głowy letnią wodą.
Włosy normalne również dokładnie szczotkujemy i myjemy zwykłym szamponem. Następnie stosujemy płukankę z 6 tabletek kwasu acetylosalicylowego rozpuszczonych w szklance cieplej wody. Płukankę wylewamy na głowę, wcieramy w skórę i pozostawiamy na 15 minut. Potem skórę głowy należy spłukać. Kiedy łupież zniknie możemy powrócić do normalnej pielęgnacji włosów.
Włosy rozjaśniane lub z trwałą ondulacją szczotkujemy i myjemy szamponem białkowym o zrównoważonej zawartości kwasów. Następnie używamy łagodnego szamponu przeciwłupieżowego, który zawiera cynk. Następnie głowę spłukujemy i stosujemy odżywkę białkową o niskim pH.
Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men (2010-11-18)

Książki


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować