Definicja nowotworu

Istotę choroby nowotworowej stanowi nie kontrolowany przez organizm rozplem części dotychczas prawidłowych komórek, ich rozrost i zdolność dawania przerzutów.
Jest to proces nieodwracalny i nieuchronnie prowadzący, w razie niepodjęcia leczenia, do uszkodzenia funkcji organizmu, w wyniku czego następuje zgon chorego.
Taka definicja jest nieco uproszczona, bo wiele innych chorób nie leczonych może doprowadzić do śmierci chorego, np. zawał serca, zapalenie płuc, niedrożność jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego czy niewydolność nerek. Specyfiką choroby nowotworowej jest jednak fakt, że praktycznie każdy złośliwy nowotwór doprowadza do śmierci, podczas gdy w wymienionych powyżej chorobach, nawet jeżeli pacjent zignoruje rozpoznanie lekarskie i np. ze świeżym zawałem serca będzie uprawiał jogging, ma jakąś teoretyczną szansę na przetrwanie.
W przypadku choroby nowotworowej zignorowanie decyzji rozpoznania i niepodjęcie leczenia praktycznie zawsze doprowadzi do zgonu, chociaż choroba może niekiedy trwać wiele miesięcy, a nawet lat.
Prof. dr hab. med. Marek Pawlicki

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Książki


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować