Stopy poprzecznie płaskie

Najczęściej występują u kobiet i charakteryzują się grzbietowym odchyleniem I, IV i V kości śródstopia, przez co II i III kość śródstopia nie wykazujące ruchomości są narażone na nadmierny ucisk podłoża, często z widocznymi bolesnymi modzelami zlokalizowanymi na podeszwowej stronie.
Nadmierny nacisk na II i III kość śródstopia podczas chodzenia przy istniejących modzelach wywołuje przewlekły stan zapalny w głębiej leżących tkankach miękkich z następowymi dolegliwościami bólowymi. W zaawansowanych zmianach, zwłaszcza u osób starszych, dochodzi do zaniku tkanki podskórnej z wyczuwalnymi głowami kości śródstopia tuż pod cienką skórą. Takie zmiany powodują duże dolegliwości bólowe, zwłaszcza podczas chodzenia po twardym i nierównym podłożu, dając znaczne inwalidztwo. Zniekształcenie występuje zwykle obustronnie i często towarzyszą mu paluch koślawy czy palce młotkowate.
Leczenie. Należy uwzględnić istniejące nieprawidłowości. U osób młodych poprawę można uzyskać przez stosowanie wygodnego higienicznego obuwia oraz systematyczne stosowanie ćwiczeń przywracających równowagę mięśniową stopy. W bardziej zaawansowanych zmianach proponowane jest leczenie operacyjne.
Prof. dr hab. med. Tadeusz Niedźwiedzki

Fragment pochodzi z książki

Fragment publikacji „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011

Książki


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Żeby dodać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować